100 sekundes ārpolitikas fokusā. Ko E.Makrona prezidentūra nozīmēs Eiropai un Latvijai?

Ar centrisko E. Makrona uzvaru pār galēji labējo Marinu Lepēnu ir noslēgusies Francijas prezidenta vēlēšanu otrā kārta. Daudzu komentāru, iemeslu, potenciālo izmaiņu un eiro skepticisma burzmā, otrajā plānā  ir palicis jautājums par dziļākas ES integrācijas nozīmi.

Latvijas Ārpolitikas institūta direktora vietnieks un Rīgas Stradiņa Universitātes lektors Kārlis Bukovskis norāda, ka būtiska un mazāk pamanīta ir E. Marona pozīcija attiecībā uz ES nākotni. Ja M. Lepēna uzsvēra, ka ES nav nākotnes un pārliecināti pastāvēja uz Francijas izstāšanos no tās, tad E. Makrona pozīcija ir “vairāku ātrumu” Eiropai labvēlīga. Prezidents ir par dziļāku Eiropas Savienības integrāciju un bloka nostiprināšanu, kas ir pierādījies caur viņa atbalstu gan eiro zonas budžetam, gan arī atsevišķam Eiropas valstu formējumam Eiropas Parlamenta ietvaros.  Eksperts norāda, ka pilnu jaunā prezidenta ietekmi uz politiskajiem procesiem mēs varēsim vērtēt pēc jūnijā gaidāmajām Francijas parlamenta vēlēšanām.

Šobrīd arī Latvijai ir jāsāk domāt par dziļāku ES integrāciju un mūsu lomu tajā. Cik interesanta “vairāku ātrumu” Eiropa ir Latvijai? Eksperts atgaina, ka vairāku ātrumu Eiropas koncepta izstrāde vairumā valstu raisa neapmierinātību un nepatiku. Ko tas nozīmē mums un kā tas attīstīsies ES līmenī, redzēsim jau drīzumā!

Published 09 May 2017