Irākas Kurdistānas referenduma sekas

Pēdējā mēneša laikā pasauli ir pārņēmis neatkarības referenduma vilnis. Ja pie mums Eiropā nesenie notikumi Spānijā liecina par to, ka sarunu pavedieni tiek atrasti, tad 25. septembrī aizvadītais neatkarības referendums Irākas Kurdistānā liecina par pretējo. Šī Kurdu tauta, kurā vairāk nekā 30 miljonu tautiešu bez savas valsts kā diasporas uzturas vairāk nekā 20 valstīs un kā minoritāte galvenokārt četrās – Turcijā, Sīrijā, Irānā un Irākas ziemeļu daļā, skaidro Rīgas Stradiņa universitātes doktorante un Latvijas Ārpolitikas institūta pētniece Sintija Broka

Pētniece norāda, ka tieši šis daļēji autonomais Irākas Kurdistānas reģions, 25. septembrī ar pārliecinošu balsu vairākumu, 93% nobalsoja par sava reģiona neatkarību no Irākas teritorijas.

Kurdu loma kā reģionā, tā arī plašākā starptautiskās drošības kontekstā ir ļoti nozīmīga, kaut vai tās aktīvās iesaistes ASV vadītās koalīcijas cīņā pret “Islāma valsti” dēļ. Šeit mēs esam, nepilnu mēnesi pēc referenduma, kur pasaules ziņu virsrakstus rotā ziņa, ka Irākas šiītu armija savā kontrolē ir pārņēmusi 900 000 iedzīvotāju mājvietu – Kirkūkas pilsētu, kas bez jebkādiem pārsteigumiem ir izraisījis milzīgu bēgļu plūsmu no tās, papildina pētniece.

Šī brīža karstais punkts, Kirkūkas pilsēta sevī glabā arī vēsturiski simbolisku nozīmi, kā norāda paši kurdi, tā tiem ir nospiestības un nesniegto tiesību kopums, līdz ar to šī cīņa nav vien par to, kurš pārvaldīs teritorijas, drīzāk idejiska cīņa par neatkarību. No latviešu tautas pieredzes mēs zinām, ka cīņa idejas vārdā cilvēkiem sniedz ļoti lielu drosmi. Savukārt šajā gadījumā, drosmei sastopoties ar pretnostatītu agresiju un reģionā izplatīto radikālismu cīņai var būt tālejošas un visai negatīvas sekas, skaidro pētniece.

Līdz ar to, ārpus emocijām racionāli veidots dialogs, tāpat arī rietumu sabiedroto, un neitrālo pušu iesaiste dialoga veidošanā šobrīd ir vitāli nozīmīga, jo Eiropas Savienība, tostarp arī Latvija nav gatavas vēl vienai līča krīzei, vēl gana daudz darbu darāmi pie aizvadīto krīžu seku likvidācijas, norāda pētniece.

Video komentārs tapis RSU un LĀI kopīgā projekta “100 sekundes ārpolitikas fokusā” ietvaros.

Published 18 October 2017

Author Sintija Broka