Starptautiskā tiesa: Izraēlas veiktā palestīniešu zemes okupācija ir starptautisko tiesību pārkāpums

19.jūlijā Starptautiskā tiesa sniedza savu konsultatīvo atzinumu par juridiskajām sekām, kas izriet no Izraēlas politikas un prakses okupētajās palestīniešu teritorijās, tostarp Austrumjeruzalemē. 

Starptautiskā tiesa ir konstatējusi, ka Izraēlas pastāvīgā klātbūtne okupētajās palestīniešu teritorijās ir nelikumīga. Tiesa uzsver, ka Izraēlai ir pienākums pēc iespējas ātrāk izbeigt savu klātbūtni šajās teritorijās, pārtraukt okupāciju!

Izraēlai ir jāpārtrauc jauna apmetņu būvniecība un jāatceļ visi pasākumi, kas rada vai uztur šo apmetņu klātesamību okupētajās teritorijās, tostarp arī jāatceļ visi diskriminējošie tiesību akti, kas vērsti pret palestīniešiem. Izraēlai ir pienākums pilnībā atlīdzināt zaudējumus kā fiziskām, tā arī juridiskām personām, kas radušies nelegālās okupācijas rezultātā.

Izraēlas pienākums ir atgriezt zemi un citu nekustamo īpašumu, kā arī visus īpašumus, kas konfiscēti jebkurai fiziskai vai juridiskai personai kopš tās okupācijas sākuma 1967. gadā, tostarp visus kultūras īpašumus un īpašumus, kas izņemti no palestīniešu iestādēm, tostarp arhīvus un dokumentus.

Izraēlas pienākums ir evakuēt visus kolonistus no esošajām apmetnēm un demontēt Izraēlas uzceltās sienas daļas, kas atrodas okupētajās palestīniešu teritorijās, kā arī ļaut visiem okupācijas laikā pārvietotajiem palestīniešiem atgriezties savās sākotnējās dzīvesvietās.

Izraēlai ir pienākums ievērot palestīniešu tautas pašnoteikšanās tiesības un saistības saskaņā ar starptautiskajām humanitārajām tiesībām un starptautiskajām cilvēktiesībām.

Visām valstīm ir pienākums neatzīt par likumīgu situāciju, kas izriet no Izraēlas nelikumīgās okupācijas Palestīniešu teritorijās. Valstīm ir pienākums liegt palīdzību Izraēlai, kas uzturētu situāciju, ko radījusi Izraēlas nelikumīgā okupācija.

Visām valstīm, ievērojot ANO Statūtus un starptautiskās tiesības, ir jānodrošina, ka tiek novērsti jebkādi šķēršļi, kas palestīniešu tautai traucētu īstenot savas pašnoteikšanās tiesības.

Valdībām, tostarp Latvijai, ir pietiekams pamatojums, lai mainītu savu attieksmi pret Izraēlu un tās okupācijas radītajām sekām. Saprotot starptautiskā tiesiskuma nozīmi, šādi lēmumi ir jāņem vērā negaidot kā tie tālāk tiks interpretēti ANO Ģenerālajā asamblejā vai Drošības Padomē.

Pilns tiesas atzinums pieejams šeit.

Published 19 July 2024

Author Sintija Broka